Cebulki kwiatowe – idealny sposób na dorodne kwiaty w ogrodzie

Jak wyczarować wielokolorowy ogród? To proste! Tulipany, narcyzy, irysy, hiacynty i szafirki sprawią, że poczujesz wiosenny przypływ energii. Ciesz się feerią barw za oknem już od wiosny. Zobacz, dlaczego opłaca się uprawiać rośliny cebulowe i co zrobić, żeby cebulki kwiatowe zdrowo się rozwijały.

Jak rozpoznać zdrowe cebulki kwiatowe?

Zdrowe cebulki powinny być twarde. Chore egzemplarze są miękkie, gnijące, przebarwione, uszkodzone i pomarszczone. Do posadzenia nie nadają się również cebule, które wypuściły liście i kwiaty.

Po zakupie cebulek kwiatowych przechowuj je w suchym, chłodnym i ciemnym miejscu. Dzięki temu unikną chorób i nie rozpoczną przedwczesnej wegetacji. Przed posadzeniem warto je profilaktycznie namoczyć w roztworze zawierającym środek przeciwgrzybowy.

Uważaj na uszkodzenia – rośliny stają się wówczas bardziej podatne na choroby.

Dobrym sposobem na zachowanie kwiatów w dobrej kondycji podczas sadzenia są koszyki ażurowe. Chronią cebule przed zapędami gryzoni, zapewniają dostęp do wody i składników pokarmowych w glebie, ułatwiają sadzenie i wykopywanie.

Warto zwrócić uwagę na jakość zakupionych cebulek. Powinny być one dorodne, twarde i pozbawione jakichkolwiek oznak treści. Takie cebulki kwiatowe można zakupić w sklepie https://cebule-kwiatowe.pl/.

Dlaczego warto sadzić kwiaty cebulowe?

Kwiaty cebulowe obejmują gatunki, które liczą nawet po kilkanaście tysięcy odmian. To oznacza ogromny wybór kolorów, zapachów oraz wyglądu kwiatostanów i liści. Ponadto opieka nad roślinami cebulowymi jest prosta. Wystarczy spełnić kilka podstawowych warunków, żeby obficie kwitły. Zwykle są mało wymagające, a duże znaczenie ma jakość cebulek, które umieścisz w ziemi.

Łatwa uprawa kwiatów z cebulek

Przy roślinach cebulowych omijają Cię czynności związane z wysiewem nasion, czyli przygotowanie rozsady, pikowanie i wysadzanie do gruntu. Cebulki wystarczy umieścić w ziemi, podlać i nawieźć, a potem pielęgnować zgodnie z wymogami gatunku.

Jesienią sadzi się cebule roślin, które zakwitną wiosną (np. narcyzy, tulipany, hiacynty). Z kolei na wiosnę sadzi się rośliny kwitnące latem (np. frezje, cynobrówki, jaskry), a latem kwiaty jesienne (zimowity i krokusy).

Wśród kwiatów z cebulek znajdziesz również takie gatunki, które sadzi się zarówno wiosną, jak i jesienią. Należą do nich m.in. lilie i irysy.

Kolorowy ogród dzięki kwiatom cebulowym

Z roślin cebulowych stworzysz kompozycje, które nigdy nie tracą kolorów. Już pod koniec zimy, bo w lutym, rozkwitają krokusy i zimowity wiosenne. Krótko po nich – na początku marca, pokazują się tulipany.

Miesiąc później ogrodowe rabaty stają się coraz bardziej ożywione dzięki kolejno zakwitającym roślinom: hiacyntom, irysom, narcyzom i szafirkom. Również w kwietniu rozwijają się hosty (funkie) o niesamowitych liściach, a niektóre ich odmiany wypuszczają latem kwiaty.

Lipiec i sierpień to czas mieczyków, krokosmii i frezji. We wrześniu i październiku kwitną czosnki ozdobne, pacioreczniki oraz jesienne odmiany krokusów i zimowitów.

Wykopywanie cebulek kwiatowych a zdrowie roślin – po co się to robi?

Cebule roślin wykopuje się po przekwitnięciu. W zależności od odmiany wykopuje się z różnych powodów, ale wszystkie mają na celu zachowanie roślin w dobrej kondycji:

  • blokują rozwój cebul potomnych i przybyszowych, które osłabiają roślinę,
  • chronią przed wysoką temperaturą i nadmierną wilgocią latem (sprzyjają powstawaniu chorób grzybowych),
  • chronią przed mrozem.

Nie wszystkie rośliny cebulowe potrzebują wykopywania. – np. narcyzy mogą pozostać w ziemi do 3 lat, a krokusy nawet przez 5!  Pamiętaj jednak, że coroczne wykopywanie umożliwia kontrolę stanu zdrowia cebul i szybką reakcję w przypadku choroby.

Kwiaty z cebulek – prosty sposób na piękny ogród

Posadzisz je na rabatach, skalniakach i pod drzewami. Wybierzesz swoje ulubione odmiany i kolory. Zestawisz z trawami ozdobnymi i krzewami. Dzięki kwiatom z cebulek Twój ogród zyska unikatowy wygląd i stanie się Twoim ulubionym miejscem wypoczynkowym.

Total
0
Shares
Prev
Wybór części do opryskiwaczy — poradnik dla początkujących

Wybór części do opryskiwaczy — poradnik dla początkujących

Dla każdego początkującego rolnika korzystanie z opryskiwacza może być zarówno

Inne, polecane artykuły w serwisie